Όλοι μας έχουμε πάει μια βόλτα στο βουνό κατά τη διάρκεια της ημέρας. Το βράδυ, όμως, οι αισθήσεις μας οξύνονται. Μόλις σουρουπώσει και τα πουλιά αποσυρθούν στις φωλιές τους, ξεκινάμε να πεζοπορούμε στο μοναδικό ελατόδασος της Αττικής. Στη διαδρομή μας ακολουθούμε σηματοδοτημένα μονοπάτια του δρυμού. Το φεγγάρι φωτίζει τον δρόμο – τις νύχτες με πανσέληνο δεν χρειαζόμαστε καν φακούς – και η ηρεμία του δάσους μας μαγεύει: μόνο τα νερά απ’ τις πηγές και ο αέρας που περνάει ανάμεσα από τις φυλλωσιές των επιβλητικών ελάτων ακούγονται.
Τελικός μας σταθμός, είναι το ορειβατικό καταφύγιο Μπάφι σε υψόμετρο 1.161 μ. Στο πλαίσιο της πεζοπορικής μας εξόρμησης προσφέρουμε στους πεζοπόρους μας ρόφημα, κέικ και βουτήματα.
Επόμενη προγραμματισμένη πεζοπορία:
📅 Σάββατο 8 Ιουνίου 🌙
Απογευματινή πεζοπορία: Μπάφι - Μόλα - Μπάφι
Ξεκινάμε στις 6.30 μμ από το Καταφύγιο Μπάφι για να διανύσουμε μια εύκολη και όμορφη διαδρομή 6 Χιλιομέτρων που κινείται κυρίως μέσα στο πυκνό ελατόδασος, με βαθμό δυσκολίας 3 και υψομετρική διαφορά 200μ. Κατά τη διάρκεια της διαδρομής μας απολαμβάνουμε το φεγγάρι να αντανακλά στην θάλασσα του Ευβοϊκού κόλπου. Φτάνουμε στο όμορφο οροπέδιο της Μόλας και βιότοπο των ελαφιών. Η σηματοδότηση είναι καλή με πολλές πινακίδες. Ξεδιψάμε στη γνωστή πηγή της Μόλας και επιστρέφουμε στο καταφύγιο Μπάφι. Η διάρκεια της πεζοπορίας είναι 3- 3,5 ώρες. Η διαδρομή είναι κατάλληλη για παιδιά ηλικίας από 10 ετών και άνω.